Yeni Konu Gönder Yeni Yorum Gönder
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MHP’nin kurucu lideri Alparslan Türkeş ölümünün 11. yıldönümü
Yazar Konu
OGUZHAN Çevrimdışı
CcC REİS CcC
*****
Onursal Üye

Onursal Üye


Üye Bilgileri
Kayıt Tarihi : Oct 2006
Mesaj Sayısı : 2,223
Kaçıncı Üye : 302
İtibar Puanı: 143
Nerden: KAMAN-KIRŞEHİR
Cinsiyet: Erkek
Rep Ver :

Ruh Halim
Kederli
Neyizzz Bizzz??? | MaNYaĞıZZZ |
Yorum: #1
MHP’nin kurucu lideri Alparslan Türkeş ölümünün 11. yıldönümü
MHP’nin kurucu lideri Alparslan Türkeş ölümünün 11. yıldönümünde mezarı başında düzenlenecek törenle anılacak.
Alparslan Türkeş için anma etkinliğinin ilki yarın saat 10.30’da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve parti yöneticilerinin katılımıyla Anıtmezar’da yapılacak.
Anıtmezar’daki törenin ardından Türkeş’in adına düzenlenen “Alparslan Türkeş Büyük Ödülü” isimli araştırma-inceleme ve makale yarışmasının ödül töreni gerçekleştirilecek. Ödül töreni Bahçeli’nin katılımıyla saat 15.00’de MHP Genel Merkez Konferans Salonu’nda yapılacak.

-TÜRK SİYASETİNE DAMGA VURDU-

Türkeş, 1936'da Kuleli Askeri Lisesi ve 1938'de Harp Okulu'nu bitirdikten sonra, 1939'da piyade asteğmeni olarak atış okuluna girerek buradan teğmen rütbesiyle mezun oldu. 1940'ta evlendi. Harp Akademisi'ne giren Türkeş, 1944'te yüzbaşı rütbesindeyken Nihal Atsız'la birlikte "Irkçılık-Turancılık" davasından yargılandı ve 9 ay 10 gün hapis cezası aldı. 1945 yılında Askeri Yargıtay kararıyla tahliye edildi ve 1947'de beraat etti. Orduya tekrar döndü. 1948'de Harp Akademisi'ni bitirdi. Daha sonra ABD'ye gönderildi ve burada Amerikan Harp Akademisi'ni ve piyade okulunu bitirdi. 1955-1957 yılları arasında Washington'da NATO Daimi Komitesi'nde Türk genelkurmayı temsil heyetinde görev yaptı. Aynı sırada uluslararası ekonomi eğitimi gördü. 1959'da Almanya'da Atom ve Nükleer Okulu'na gönderildi ve buradaki eğitiminden sonra albaylığa yükseldi ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı NATO şube müdürü olarak atandı.
27 Mayıs 1960 harekatından kısa süre önce Elazığ'daki birliğinden Ankara'ya atandı ve Korgeneral Talat Aydemir'in önerisiyle Milli Birlik Komitesi'ne (MBK) alındı. Darbeyi planlayıp yürütecek olan 37 kişilik MBK içinde yer aldı.

-DARBE BİLDİRİSİNİ OKUDU-

Darbe bildirisini 27 Mayıs 1960 (Cuma) günü radyodan okuduktan sonra adı sıkça duyulmaya başlandı. 27 Mayıs sonrası Başbakanlık müsteşarlığı yaptı. Bu dönemde Milli Birlik Komitesi içindeki görüş ayrılığı sonucu 13 Kasım 1960'da 13 üye ile birlikte görevinden "affedilen", Türk siyasi tarihinde "14'ler" olarak adlandırılan, iktidarın sivil hükümetlere devredilmesine karşı çıkan grubun lideri konumundaki Alparslan Türkeş MBK içindeki Albaylar Grubu tarafından "ülkeyi nasyonal sosyalist bir sisteme süreklediği" ileri sürülerek 22 Eylül 1960'ta MBK'den çıkartıldı, resmen emekli edildi ve Yeni Delhi büyükelçilik müşaviri olarak Hindistan'a gönderildi. Sürgünde iken, MBK Başkanı Cemal Gürsel 'e, Yüksek Adalet Divanı 'nda yargılanan Adnan Menderes ve arkadaşlarının idam edilmelerinin doğru olmayacağını vurgulayan ve Milli Yol dergisinde yayınlanan mektubu gönderdi.
25 ay kadar sonra, 23 Şubat 1963'de Gümülcine 'den yurda döndüğünde kendisini burada kalabalık bir "milliyetçi topluluk" karşıladı.

-SİYASİ HAYATA GİRİŞİ -

Gökhan Evliyaoğlu'nun Adalet Partisi'ne katılma yolundaki teklifini reddeden Türkeş, milliyetçi çevreleri bir araya getirmek için 2 Mayıs 1963'te Türkiye Huzur ve Yükselme Derneği'ni kurdu. Darbe hazırlığı yapan Talat Aydemir-Fethi Gürcan ikilisiyle ilişkiye girdi. Ancak Talat Aydemir'le anlaşamadı. Bunun üzerine darbeyi hükümete haber verdi. Kendisi de darbe girişimi nedeniyle yargılandı, ancak darbeyi hükümete duyurduğu için beraat etti. Alparslan Türkeş, sürgünde olduğu dönemde 14'lerden çoğu ile sık sık bir araya gelerek dönüşten sonraki stratejisini belirleyici toplantılar yapmıştı. Nitekim 31 Mart 1965'te, 14'lerden Dündar Taşer, Ahmet Er, Muzaffer Özdağ, Rıfat Baykal, Mustafa Kaplan gibi eski MBK üyeleri ile birlikte Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi - (CKMP)'ne girerek fiilen siyasi hayata atılmış oldu.
1965'te bu partinin başkanı oldu, uzun tartışmalardan sonra parti tüzüğünde 9 Işık Doktrini yer aldı. Türkeş, bu dönemde kendisini sevenler tarafından Başbuğ ilan edildi ve aynı yıl Ankara'dan milletvekili seçildi. 6-8 Şubat 1969'da Adana il kongresinde CKMP adı Milliyetçi Hareket Partisi ve terazi olan amblemi de üç hilâl olarak değiştirildi. 1966 yılında cumhurbaşkanlığına aday oldu ve Cevdet Sunay karşısında 11 oy alarak seçimi kaybetti. 1969 ve 1973 yıllarında Adana milletvekili olarak parlamentoya seçildi. 1974'te ilk eşi Muzaffer Türkeş'i kaybetti. Bundan iki yıl sonra 1976'da Seval Türkeş'le evlendi.
Türkeş, 1975'ten sonra Milliyetçi Cephe adı verilen koalisyon hükümetlerinde başbakan yardımcılığı görevinde bulundu.

- 12 EYLÜL -

Türkeş, 12 Eylül darbesi'nden sonra 9 Nisan 1985'e kadar 4,5 yıl tutuklu kaldı. 12 Eylül döneminde idam cezasıyla yargılanan Türkeş bu davadan beraat etti
1987'de siyaset yasağının kalkmasıyla birlikte Milliyetçi Çalışma Partisi'ne girdi ve aynı yıl yapılan olağanüstü kongrede genel başkanlığa seçildi. 1991 genel seçimlerinde RP ile seçim ittifakı yapan MÇP lideri Türkeş, Yozgat milletvekili olarak yeniden parlamentoya girdi. Bu sırada 1992'de 12 Eylül darbesi ile kapatılmış olan partilerin eski adlarını alması hakkında Siyasi Partiler Kanunu'nda yapılan değişiklikle MÇP'nin ismi de 1993 yılında MHP olarak değiştirildi. 1995 genel seçimlerinde parlamento dışı kalan Türkeş, bu dönemde uzlaşmacı bir lider profili çizerek ülke siyaseti üzerinde etkili oldu. Türkeş, 9 Işık başta olmak üzere siyasi ve tarihi görüşlerini içeren kitaplar yazdı.
Türk siyasi hayatının en tartışmalı liderlerinden biri olan Alparslan Türkeş, 4 Nisan 1997'de geçirdiği kalp krizi sonucu Ankara'da vefat etti. Cenazesi, devlet töreni ile kaldırıldı.

VATAN NE TÜRKİYEDİR TÜRKLERE, NE TÜRKİSTAN
VATAN, BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR: TURAN

Ziya Gökalp
04-04-2008 07:31 PM
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
sharon Çevrimdışı
Ateş Barut BEN
*****
Onursal Üye

Onursal Üye


Üye Bilgileri
Kayıt Tarihi : Jan 2008
Mesaj Sayısı : 1,025
Kaçıncı Üye : 4891
İtibar Puanı: 55
Nerden: gaziantep
Cinsiyet: Erkek
Rep Ver :

Ruh Halim
Neyizzz Bizzz??? | MaNYaĞıZZZ |
Yorum: #2
RE: MHP’nin kurucu lideri Alparslan Türkeş ölümünün 11. yıldönümü
1 1 paylaşım için sagol oguzhan.
ayrıca devlet bahçeli, türkeşin kabrine, kayseri pınarbaşından gelen toprağı serpti. ve şunları dedi '' tarihte çok daha vahim konularda köklü adımlar atmış, varlığını ve kudretini tüm dünyaya göstermiş büyük türk milleti için bu yeni durumdan kurtuluşun yönü ve yolu bellidir. milletimizin beklediği çözümün yegâne adresi, türkeş mirası ve mhpdir. İÇTE VE DIŞTA YAZILMIŞ HİÇBİR SENARYONUN TÜRK MİLLETİNİN KARDEŞLİĞİNİ BOZMASINA İZİN VERİLMEYECEKTİR. ''

bir köpeğin dostluğu daha iyidir bir dostun köpekliğinden... '' ShAroN ''


[Resim: reptoreppv5.jpg]
05-04-2008 10:46 AM
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
mnyq Çevrimdışı
MaNYaK Üye
*****
Üye

Üye


Üye Bilgileri
Kayıt Tarihi : Apr 2008
Mesaj Sayısı : 301
Kaçıncı Üye : 5529
İtibar Puanı: 33
Nerden: B.çekmeceeeee
Cinsiyet: Bayan
Rep Ver :

Ruh Halim
Neyizzz Bizzz??? | MaNYaĞıZZZ |
Yorum: #3
RE: MHP’nin kurucu lideri Alparslan Türkeş ölümünün 11. yıldönümü
CcC Wink

Dilek Tutmadan Kaydıı ßütün YıldızlaR ....GökYüzüm Yerde Sankii qaliba Bu AralaR !!
05-04-2008 10:54 AM
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
|NoRT| Çevrimdışı
()
*****
Üye

Üye


Üye Bilgileri
Kayıt Tarihi : Dec 2009
Mesaj Sayısı : 454
Kaçıncı Üye : 11237
İtibar Puanı: 37
Nerden: 
Cinsiyet: Erkek
Rep Ver :

Ruh Halim
Stresli
Neyizzz Bizzz??? | MaNYaĞıZZZ |
Yorum: #4
RE: MHP’nin kurucu lideri Alparslan Türkeş ölümünün 11. yıldönümü
paylasim icin saol

YA SEV YA TERK ET

ÜLKÜ DENEN NAZLI GELİN ERDE ŞAN İSTER,BÜYÜK DEVLET KURMAK İÇİN BÜYÜK KAN İSTER!!!!
20-12-2009 10:34 AM
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Gönder Yeni Yorum Gönder


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi