Yeni Konu Gönder Yeni Yorum Gönder
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ek - Başbakan Erdoğan: Savaş Meraklısı Değiliz Ancak Savaştan da Uzak Değiliz
Yazar Konu
Fran4cilles Çevrimdışı
Onursal Üye
*****
Onursal Üye

Onursal Üye


Üye Bilgileri
Kayıt Tarihi : Oct 2012
Mesaj Sayısı : 230
Kaçıncı Üye : 18080
İtibar Puanı: 0
Nerden: Eskişehir
Cinsiyet: Erkek
Rep Ver :

Ruh Halim
Cilgin
Neyizzz Bizzz??? | MaNYaĞıZZZ |
Yorum: #1
Ek - Başbakan Erdoğan: Savaş Meraklısı Değiliz Ancak Savaştan da Uzak Değiliz
Başbakan Erdoğan, şunları söyledi."Utanmadan sıkılmadan, Bakanların hangisinin çocuğu oraya gidiyor."

Suriye'deki YÖNETİM MEŞRUİYETİNİ ÇOKTAN YİTİRMİŞTİR

Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"Utanmadan sıkılmadan, Bakanların hangisinin çocuğu oraya gidiyor. Bunu söyleyenlere şu cevabı veriyorum. Biz şu an arazideyiz. Nereye gitmek gerekiyorsa başta şahsım olmak üzere oraya kadar gideriz. ve böyle basit ifadelerle Ak Parti iktidarını test etmeye ana muhalefetin gücü yetmez. Türkiye savaş peşinde koyan ülke asla değil. Hatta biz bölgemizde barışın olmasını temel politika kabul eden hükümetiz. Esed yönetimi gözünü kan bürümüş şekilde bırakın kendi vatandaşını bizim vatandaşlarımızı bile öldürüyor. Kendilerine nerelerden destek geldiğiniz biliyoruz. İstihbarat kayıtlarıyla elimizde. Onun için de muhalif güçlerin yanında olduk oluyoruz.

Türkiye son olayda nasıl tepkisini kararlılıkla ortaya koymaktan çekinmediyse Esed yönetiminin kendi halkına şehirlerine kültürüne mirasına değer vermeyen kendi yerleşim yerlerini bombalayan yönetimin tek bir anlayışı olabilir: Devlet terörü.

Böyle zalim ve insafsız bir yönetim çoktan meşrutiyetini yitirmiştir.

Biz blöf yapmıyoruz. Boş atıp dolu tutmak gibi bir kolaycılık içinde değiliz. İnşallah Suriye halkı en kısa zamanda bu zulümden kurtulur. İki de bir çıkıyor ana muhalefet başı yanı vs 'Siz bunlara Boğaz gezisi yaptırdınız. Bodrum'dayken tatil yaptınız. Kaç kere açıkladım yapmadığım şeyi yaptı deme. Bir ülkenin yönetimiyle barış içindeysek Boğaz'da seyahat yaptırırım ama yapmadım. Tatil yapmadık. Bodrum'a davet ettim onlar tatil yaptılar. Basın aile fotoğrafını çekmesi üzerine ülkelerine döndüler. Olayın aslı bu ama yalan oların içine işlemiz. Ama CHP bu. Mesele cibilliyet meselesi. Dürüst davranmak diye bir şey yok.

Pkk terör örgütünü Filistinli direnişçileri aynı kefeye koyan CHP zihniyetini benim milletim sandığa gömmüştür, gömecektir. Bu parti dün Meclis'te o ülkenin savunucusu oluyor.

CHP zihniyetini Hatay'da gördük. Maalesef belli bir meshebi anlayışla beraber el ele vermek suretiyle oturup toplantı yaptılar. Esed de şunu dedi, Türkiye halkı bizim yanımızda. Buna fırsatı kim verdi. Ana muhalefet. Üzüldüm CHP'ye oy verenler adına. Üzüntüm Bdp'ye oy veren özellikle Kürt kardeşlerim adına. Türkiye böyle bir muhalefeti hakketmiyor. Türkiye milli birlik gerektiren böyle bir günde böyle tavır takınan bir muhalefet hakketmiyor.

Tbmm'den oy birliğiyle çıkması gereken tezkere maalesef CHP ve Bdp'nin davranışları nedeniyle oy çokluğuyla çıktı. MHP'ye desteğinden dolayı teşekkür ediyorum.

Bunlar hukuktan kanundan usulden bi haberler. Yabancı ülke kavramını böyle dallandırıp budaklandırmak siyaset yapmak değil cehaletini ortaya sermektir.

Eset yönetimine destekleyenlere sesleniyorum. Türkiye'nin sabrını sınamaya kalkmayın. Türkiye'nin sınırını ölçmeye kalkmayın. Türkiye bu badireden de kurtulur yoluna devam eder ama siz altında kalırsınız.

SORUNU ÇÖZMEK İÇİN İLK ADIMI ATIYORUZ

Türkiye'nin bütün sorunlarına birer birer neşter atmaya devam ediyoruz. Burada ülkemiz için kangren haline gelmiş olan sorunu çözmek için ilk adımı atıyoruz. 1950'den sonra başlayan köyden şehre göçü yönetemedik. Bu da plansız yapılaşmayı gecekondulaşmayı getirdi. Kimse gecekondu yapanlara kızmasın. Vatandaşın kendi kendine bulduğu bir çözümdür. Doğal afetlerde yaşadığımız kayıpların temelinde büyük ölçüde şehirlerin sağlıksız gelişmesi var.

Az gelişmiş bölgeler durumunda olan yerlerde bir defa en alt gelir gruplarına orta gelir gruplarına hatta üst gelir gruplarına hitap edecek konutlar yaptık. Başakşehir konutlarını, Hilal konutlarını o dönemde başlattık. Hükümete gelince bu defa bütün ülke çapında bu çarpıklığa son demek için kolları sıvadık. TOKİ'yle Türkiye'nin dört bir yanında planlı ve doğal afetlere dayanıklı konut yaptık.

TOKİ'inin yaptığı 450 bin konutu sahiplerine teslim ettik. 20 yıl vadeyle teslim edilen konutlar var. Ayrım yapmadan 81 ilde inşa ettik. Van'da deprem oldu. Söz verdik adım attık. 23 ekimde en büyük oradaki konut teslim törenini yapacağız. 8-9-10 ayda konutları bitirip depremzedelere teslim ettik. Okul ve hastaneleriyle. Bu Ak Parti iktidarına yakışır. Biz de yakışanı yaptık. Yeni yapılan binaların afetlere karşı inşaatı konusunda tavizsiz bir denetim sistemi kurduk. Daha önceki binaların ne yazık ki dayanıksız olması bizi bu adımları atmaya yöneltti. 1999 yılında gölcük düzce depremleriyle 2011 yılında yaşanan Van depremi bu önlemleri ne pahasına olursa olsun hayata geçirmemiz gerektiğini gösterdi.

YUVA YIKMAYI DEĞİL, GÜVENLİ BİNALAR İNŞA ETMEYİ HEDEFLİYORUZ

Her şeyden önce yeni yapılar yeni hayat alanları çevreye uyumlu enerji kaynaklarını esas alan yeşille uyumlu yaşam alanlar inşa edeceğiz. Yeşil deyince mezarlıklar geliyor akla. Esenler'le atacağımız adım yeşille konutları bir arada yapılandıracak bir proje olacak. Mevcut güvensiz yapıların can ve mal emniyetini temin eden yeni yapılarla değiştirilmesi. Afet riski altındaki alanların değiştirilmesi kanunu bu hedefe ulaşmamızı sağlayacak düzenleme. Esenler halkına teşekkür ediyorum. Bize destek verdiler. Talepler artıyor ancak diyelim ki buradan başladı birileri de direniyor. Parasıysa parası, hazır konutsa hazır konut. Burada yapılanlardan istiyorsa buradan. Hapsine hayır diyorsa kusura bakma. Yetki var yıkar geçeriz. Çünkü daha sonra yıllar altında kalırsa niye müdahale etmedin sorusuyla karşı karşıya kalamayız.

Bunun bedelini Düzce Bolu, Sakarya, Van'da ödedik artık ödeyemezi. Ülkemizde bütün binaların bütün yapıların kontrol edilmesini sağlıyoruz. Riskli bulunanların yıkılıp yerine sağlıklı yapıların inşa edilmesi için mekanizmayı kurduk. Amaç birini yıkıp yerine yeni bina yapmak değil. Asıl amacımız afetler karşısında can ve mal kaybını engelleyecek dönüşümü yapmaktır. Mal değil insan odaklı dönüşümü gerçekleştirmektir. Bundan sonra yara sarmakla uğraşmayacağız. Yara alınmamasını sağlayacak bir süreci başlatıyoruz. Bu proje Türkiye'de başlatılmış en büyük imar projesidir. 35 il 75 farklı nokta 3169 binanın yıkımını başlatarak bu sürecin ilk adımını atıyoruz. Atışalan ve Tuna mahallesinde 3039 yapı ve 1550 bağımsız bölüm kentsel dönüşüm projesinde yer alıyor. 5430 vatandaşımız proje tamamlandığında güvenli ve yeni konutlarına kavuşmuş olacak. Özellikle Havaalanı Mahallesi sakinlerine projeye verdikleri destek için teşekkür ediyorum. Beyoğlu'ndan 1200 vatandaşımız yeni ve güvenli konutlarına kavuşacak. Böylece ülkemizi 60 yıllık geçmişe sahip bu büyük sıkıntıdan kurtaracağız. İnsanımızın özellikle can ve mal güvenliği için başlatmış olduğumuz bu projeyi vatandaşların mağduriyeti üzerine kurmamız mümkün olamaz. Herkesle iş biriliği halinde yürütmek istiyoruz. Vatandaşımızın kendi dönüşümümün kendisi gerçekleştirebileceği şekilde kanunu çıkardık. Kendi evini iş yerini yıkıp kendisi yapmak isteyene devleten tek müdahalesi kredi yardımı konusunda olacak. Ancak o çürük haliyle orada kalamaz. Kalmayacak.

BİR HİZMETKARINIZ OLARAK SESLENİYORUM EFENDİNİZ OLARAK DEĞİL

Vatandaşın bir kısmı bu işin altından kendisi kalkamayabilir. Bu durumda anlaşma esasıyla farklı çözümler devreye girecek. 2/3 gönüllülük esasıyla çözümler devreye girecek. Yuva yıkmayı değil güvenli huzurlu yuvalar inşa etmeyi planlıyoruz. Size büyük görev düşüyor. Bir hizmetkarınız olarak sesleniyorum efendiniz olarak değil. Ekonomik ömrünü doldurmuş yıkılmak üzere olan binanızı tespit ettirin. Siz yapmazsanız kamu kuruluşu yapacak ve yıkılacak. Vatandaşımızın sağlıksız binalarda yaşamasına göz yummayız yummayacağız. Biz diliyoruz ki bu dönüşüm sürecini resen değil iş birliği içinde yürütelim. Kentsel dönüşüm sadece binalar olarak düşünülmemeli, park, otopark sağlık tesisi okulları olarak yeni yaşam alanları olarak planlıyoruz. Şehirlerin bizim üzerimizde hakkı var insanın şehirler üzerinde hakkı olduğu kadar. Gecekonduların çarpık pencerelerinden dünyaya bakmak başkadır. Güzel şekilde inşa edilmiş bir binanın penceresinden bakmak başkadır. İnsanın hayatındaki birçok şeyi değiştirme imkanı olmayabilir. Ancak konut bunlardan biri değildir.

Türkiye inşaat sektörü olarak da bu büyük dönüşümü sağlayabilecek alt yapıya sahip. İnşaat sektörü 2002 yılında 36 bin metrekareye 2012'de 124 milyon metrekareye ulaştı. İnşaat firmalarımız ülke sınırlarını aştı. Dünyada Çin'den sonra 2. sırada Türkiye müteahhitlik firmalarıdır. Mahallelerde artık katlı otoparkları göreceksiniz. Sokaklarda açık otoparklar olacak, ama sokaklarda iki tarafta otopark şeritleri aradan araç zor geçer, artık yeni planlamalarla bunları ortadan kaldıracağız.

Esenler Belediye başkanlığına 10 milyon TL çeki evleri yıkılacak olan kardeşlerime yeni taşınacakları evlerde kira bedeli olarak teslim ediyorum. Görüldüğü gibi her şey peşin. Taksiti filan yok. Belediye Başkanı da bu kardeşlerime kira bedellerini verecek evleri yapılana kadar kirada oturacak sonra yeni yapılan modern evlerine taşınacak. Erdoğan daha sonra yıkım yapılacak binaların bulunduğu illerle kurulan canlı bağlantıda, yıkımı başlattı. Erdoğan, Esenler'deki bir binanın vinçle yıkımını da 'ya Allah bismillah' diyerek başlattı. Erdoğan "bu bina 25 yıllık bir bina. Ama hakkında riskli raporu olan bir bina. Bu binayı gördüğünüz gibi yıkıyoruz. Çevredeki binalarla yıkım devam edecek" dedi
05-10-2012 06:08 PM
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Gönder Yeni Yorum Gönder


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi