Yeni Konu Gönder Yeni Yorum Gönder
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bende Kürtçe Öğrenmek İstiyorum
Yazar Konu
lkaLpSiz Çevrimdışı
Yeni Üye
Üye

Üye


Üye Bilgileri
Kayıt Tarihi : Nov 2008
Mesaj Sayısı : 1
Kaçıncı Üye : 8321
İtibar Puanı: 0
Nerden: 
Cinsiyet: 
Rep Ver :

Ruh Halim
Neyizzz Bizzz??? | MaNYaĞıZZZ |
Yorum: #1
Bende Kürtçe Öğrenmek İstiyorum
Söz konusu Kürtler olunca her fırsatta biz Türkler otomatik olarak hemen şu sözleri ortaya atıyoruz:

"Biz Kürtlerle kardeşiz."

"Türk Kürt ayırımı yapmayız."

"Kürtler bizim kardeşimizdir."

Tabiki bu sözlerî sadece biz Türkler değil, aynı zamanda bizim Türk veya Kürt olan fakat kendilerini Türk olarak gören, Kürtlüğünü tavırlarıyla tamamen unutan, ancak sıkışınca gösteriş olsun diye veya çıkarları sözkonusu olunca "Ben de Kürd asıllıyım" diyen Kürt asıllı(1) yöneticilerimiz de sık sık kullanıyorlar. Gerek sade vatandaş olarak biz Türkler ve gerekse bizim yöneticilerimiz sıkıştıkça da gene bu sözlere sığınıyorlar. Bilemiyorum, acaba Türkiye vatandaşı olan Türklerden bu sözleri söylemeyen tek insan var mı? Zanetmem. Görüşüme göre Türkiye vatandaşı olan her Türk bu sözleri fefalarca söylemiştir.

Acaba biz bu sözleri söylerken samimi olarak içtenlikle mi söylüyoruz? Bu sözleri söylerken, sözlerin altındaki anlamı biliyor muyuz?. Anlamları hiç düşünüyor muyuz? Işkembeden mi atıyoruz, yoksa amacımız Kürtleri kandırmak mı?. Bu sözleri söylerken, sözlerin anlamına inanıyor muyuz?.. Bu sözleri söylediğimiz Kürtler bize inanıyorlar mı?.. Yoksa biz bu sözlerin anlamlarını hiç düşünmeden, kullandığımız diğer binlerce söz gibi rastgele mî konuşuyoruz?.. Daha bunlar gibi yüzlerce soruyu kendi kendimize sorabiliriz.

Pekî kardeşlik nedir? Aynı ana ve babanın çocukları olan kimselere kardeş denildiğine göre, Kürtler de bizim kardeşlerimiz olduklarına göre anamız babamız bir demektir. Ikimizin babası da aynıdır. Türkiye Cumhuriyeti devleti ikimizin de öz babasıdır. Kardeşler, babanın sahip olduğu varlığa eşit şekilde ortaktırlar. Şimdi ben biraz bu sözlerin anlamı üzerinde durmak isterim. Bu şekilde de söylediğimiz bu sözler nedeniyle Kürtlerden özür dilemek isterim. Çünkü, biz bu sözlerle Kürtleri kandırdığımıza inanıyorum. Ben bir Türk olarak kandırdığımız Kürt kardeşime ve aynı zamanda da Türk kardeşlerime açık bir şekilde görüşümü açıklayacağım.

Biz Türkler her fırsatta Kürtler için "kardeşiz" diyoruz. Peki babamızın sermayesinden ayni şekilde eşit olarak yararlanıyor muyuz? Zanetmem. Nereye bakarsak bakalım, Kürt kardeşimiz, babamızın sermayesinden hemen hemen hiç yararlanamıyor.

Kürtlerin büyük çoğunluğu Türkçeyi anadili gibi biliyor. Geri kalan kısmı Kürtçeyî de bilmiyor. Ama Türkçeyî anadil olarak kullanıyor.

Pekî Kürtlere kardeş olan biz Türklerden kaç kişi Kürtçe'yi biliyor, Kürtçe'yi konuşuyoruz? Kürtler, Türkçeyî yazıyorlar. Yaşar Kemal gibi bir çok Kürt, Türk yazarı olmuş. Sayısız Türkçe eser yazmış. Pekî kaç Türk, Kürtçe yazabiliyor. Bir tek Türk, bir kitapçık da olsa Kürtçe yazabilmiş mi?..

Bu nasıl kardeşliktir?.. Aynı evde yaşayan kardeşlerin birbirlerinin dilini bilmediği görülmüş mü? Eğer görülmüşse biri beri gelsin ve lütfen bildirsin. Ben hem Kürtçe bilmeyeceğim, cinden kaçar gibi Kürtçe'den kaçarak öğrenmeyeceğim, hem de Kürtlere kardeş diyeceğim. Olur mu böyle terslik, böyle kardeşlik?...

Türk olarak benim binlerce, onbinlerce okulum var. Çocuklarım bu okullara giderek dilimi öğreniyorlar. Kürt kardeşimin binlerce, yüzbinlerce, hatta milyonlarca çocuğu benim okullarımda benim konıştuğum dili Türkçeyi öğreniyorlar. Fakat babamız, Kürt kardeşimin bu çocuklarına yani kendi öz evlatlarına kendi dillerini okullarda öğrenmelerine izin vermiyor. Kürt kardeşim, benim de çocuklarım okullarda konuştuğum anadilimi öğrensinler dediği zaman ben şiddetle karşı çıkıyorum. Yahut diyorom ki "Kürt kardeşimin çocukları da okullarda Kürtçe öğrenmelidir. Bundan bir sakınca yok, fakat ne yapalım babamız buna izin vermiyor." Bu şekilde işin içinden çikmaya sıyrılıyorum. Şimdi ise düşünüyorum ve aklım başıma geldi. Peki ben şimdiye kadar neden babamın karşısına dikilerek bu haksızlığa göğüs germedim?.. Neden babamıza demedim kî:

"Benim çocuklarım anadillerini en iyi şekilde okullarda öğreniyorlar. Benim kardeşimin çocukları anadillerini okullarda öğrenmekten yoksundurlar. Bu haksızlık değil mi baba?.. "

Madem kardeşiz, babamız aynı değil mi? Ikimiz de aynı babanın çocukları oldugumuza göre, benim kardeşime karşı bir görevim yok mu?. Babamın karşısına çıkma ve kardeşimin hakkını koruma görevi.

"Baba bana verdiğin hakkı niçin öbür kardeşime vermiyorsun? Öbür kardeşim üye olmadığına göre, neden benimle aynı hakka sahip değil? Yoksa üye kardeştir de ben mi bilmiyorum? Kardeşimin çocukları kendi dillerini öğrenme hakkına sahiptirler. Bu en tabii haklarıdır. Madem biz kardeşiz, ben de okullarda kardeşimin dilini öğrenmeliyim. O nasıl benim dilimi öğreniyorsa ben de onun dilini öğrenmeliyim ve kardeş olarak bu benim en tabii hakkım ve görevimdir."

"Baba, zaman zaman sen ve bazen de diğer bazı kardeşlerimiz diyorsunuz ki "Kürtlerin dili yok." Iyi, dilleri yoksa bunlar dilsiz mi? Evimdeki kardeşim dilsiz olacak ve ben onunla dilsizlerin işaret ettikleri konuşma dilini öğrenmeyeceğim. Diyeceğim ki "Beni ilgilendirmez. Ben seni anlamak istemiyorum. Ne halin varsa gör." Ondan sonra da karşısına çıkarak "Biz kardeşiz." diyeceğim. Bu büyük bir ayıp olmaz mı? Bize yakışır mı?"

Yüzlerce televizyon ve radyo kanallarım var. Fakat babam Kürt kardeşimin tek bir kanalına bile izin vermez. Ibrahim Tatlıses, Hülya Avşar, Nuri Sesigüzel, Mahsum Kırmızıgül, Yılmaz Erdoğan... gibi binlerce Kürt sanatçısı, tiyatrocu kardeşlerim var. Bu kardeşlerim eserlerini Türkçe veriyorlar. Babamız bana da Kürtçe eser vermeyî öğretmesi gerekiren, onlar Kürtçe bildikleri halde Kürtçe eserler vermelerine bile yardımcı olamıyor. Neden ben ve benim gibi diğer Türk kardeşlerimden tek bir kişi bile Kürtçe şarkı sölemiyor, tiyatro icra etmiyor, bir tanecik bile olsa Kürtçe film yapmıyor? Ama ben ve diğer Türk kardeşlerim her fırsatta "Kürtlerle kardeşiz" diyoruz. Peki bu nasıl kardeşlik?. Babam neden aramızda ayırım yapıyor?. Ben neden buna ses çıkarmıyorum?

Hayır bundan sonra ben sessiz durmak istemiyorum. Sesimi babamıza karşı yükselteceğim. Hatta bu günden itibaren bir kampanya başlatıyorum. "Ben de Kürtçe öğrenmek istiyorum." kampanyası. Madem biz kardeşiz, kardeşimin dilini öğrenmek mecburiyetindeyim. Babamız okullarımızda bu fırsatı yaratmalıdır ki ben de Kürtçe öğreneyim. ..

Sevgili Türk kardeşlerim! Madem biz Kürtlerle kardeşiz, gelin hep beraber bu kampanyaya katılalım. "Ben de Kürtçe öğrenmek istiyorum" kampanyasını genişletelim, canla başla destek verelim. Kardeş miyiz? O halde gelin kardeşimizin dilini öğrenelim ki gerçek kardeşlik pekişsin. Hayır diyorsanız demek ki kardeş değilsiniz. Var mısınız? "Ben de Kürtçe öğrenmek istiyorum" kampanyasına. Benim bildiğim kardeşlik budur, gerisi alavere dalavere...( ALINTI )
18-11-2008 01:58 PM
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
AdMiN Çevrimdışı
SiTeNiN DaYıSı
***********
Forum Sahibi

Forum Sahibi


Üye Bilgileri
Kayıt Tarihi : Aug 2006
Mesaj Sayısı : 6,399
Kaçıncı Üye : 1
İtibar Puanı: 257
Nerden: Türkiye
Cinsiyet: Erkek
Rep Ver :

Ruh Halim
Cesaretli
Neyizzz Bizzz??? | MaNYaĞıZZZ |
Yorum: #2
RE: Bende Kürtçe Öğrenmek İstiyorum
bu ülkenin tek bir ana dili vardır oda TÜRKÇE dir. türküm diyen kürd zaten türklüğü yani gerçek aslını benimsemiştir ve türkçe konuşur. kürtçeyi konuşup, ana dili olarak kabul edenler bölücüden başka birşey değildir. zaten kürdistan diye g*tünü yırtıp, vatana ihanet edip kürdüm diye geçinenlerin tarihlerini araştırırsanız saf kürt değil ermeni olduklarını görürsünüz.

tanıyım veya tanımayım bulunduğum ortamda kimseye kürtçe konuşturtmam.
bu arada devletin etinden ve sütünden en iyi yararlanan kürdlerdir bunu herkes biliyor.
bedava elektirik ve suyu biz kullanmıyoz, kaçakçılık biz yapmıyoz.

türk kürd kardeştir ayrım yapan kalleştir diyenlerde türklerdir. okullarda veya başka yerlerde gruplaşma yapanda kürtlerdir. madem ayrım yok neden kürtler birlik oluyorlar. hani kardeştik... neden bir teşkilatlanma içindeler.

bir babanın 2 evladı birlikte yaşıyorsa farklı dil kullanmaz babasının dilini kullanır. babada Türkiye ise Dil Türkçedir. Diğerleri Boştur.

Bu sözlerim Tüm Kürdlere değildir. Yarası olan Gocunur.

Bazen yeğen...
(Bu konu en son: 18-11-2008 Tarihinde, Saat: 06:32 PM düzenlenmiştir. Düzenleyen: AdMiN.)
18-11-2008 06:29 PM
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Kı$_GüNe$i İzinli
...
********
Kadrolu Manyak

Kadrolu Manyak


Üye Bilgileri
Kayıt Tarihi : Sep 2008
Mesaj Sayısı : 7,453
Kaçıncı Üye : 7381
İtibar Puanı: 179
Nerden: 
Cinsiyet: Bayan
Rep Ver :

Ruh Halim
Oylesine
Neyizzz Bizzz??? | MaNYaĞıZZZ |
Yorum: #3
RE: Bende Kürtçe Öğrenmek İstiyorum
admin dayı söylediklerinin arkasındayım.tam duygularımı anlatmışsın 11
TBMM de kürtte var türkte şöyle bir göz açıp da baksalar herşeyi görcekler.hiçbir ülke bu konuda türkiye kadar duyarlı olmaz olamaz.bunlar görünür şeyler.kürtlerin çoğu ise bu pkk tarafından kandırılıyor.türkiyeyi içten çökertmeye uraşıyorlar.kardeşlikten bahsediyosanız bi bakın türklerin o kadar iyiliği karşılığında o kadar annenin babanın canı neden yanıyor.herşeyi kenara bırakın bütün kürtde türkde bütün asılların anne baba olmamış mı yada o pkk dan olanların annesi babası yok mu.aynı zamanda şunu da hatırlatmalıyım bir devleti oluşturan önemli unsurlar içinde dil vardır.bu ülke içinde yaşayan her vatandaş türkçe konuşmak zorunda bunu herkes böyle bilsin.ben türk-kürt ayrımına karşıyım ama lütfen kürtlerde artık başka devletler tarafından kandırıldığının farkına varsın.burda kardeşliği bozan biz türkler değiliz.bu yazıyı yazanında türk olduğuna inanmıyorum ve de artık bölücülüğü kesin.pkk amacına hiç bir şekilde ulaşamaz biz o toprakları kuponla almadık kusura bakmayın sorun vatan olunca hertürlü vaziyete girerim.daha fazla konuşursam çok kırıcı olucağımıda biliyorum.
19-11-2008 10:57 PM
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
XxTaTLıCADIxX Çevrimdışı
Hem magazinci hem tatlıcadı
******
Üye

Üye


Üye Bilgileri
Kayıt Tarihi : Oct 2008
Mesaj Sayısı : 1,496
Kaçıncı Üye : 7720
İtibar Puanı: 75
Nerden: İSTANBUL
Cinsiyet: Bayan
Rep Ver :

Ruh Halim
Agresif
Neyizzz Bizzz??? | MaNYaĞıZZZ |
Yorum: #4
RE: Bende Kürtçe Öğrenmek İstiyorum
ya TÜRKÇE yi bozmaya çalışanlar var onlara karşı geleceğine kendi dilini sev koru!!!!!!!

(¯`*·.¸,¤°´'`°¤,¸.·*´¯)
¸,¤°´'`°·.¸O¸.·°´'`°¤,¸

|¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯·.·¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯|
-->*{MeRVe GeRi DöNDü}*--
|___________.·.___________|
*´'`°¤¸¸.·'´O`'·.¸¸¤°´'`*
(_¸.·*´'`°¤¸'¸¤°´'`*·.¸_)


[Resim: 25jdyqv.gif]
20-11-2008 07:26 PM
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
$_GoKe_$ Çevrimdışı
NaPoLYoN
*****
Onursal Üye

Onursal Üye


Üye Bilgileri
Kayıt Tarihi : Apr 2008
Mesaj Sayısı : 7,702
Kaçıncı Üye : 5540
İtibar Puanı: 419
Nerden: İ$TaNBuL
Cinsiyet: Erkek
Rep Ver :

Ruh Halim
Kustah
Neyizzz Bizzz??? | MaNYaĞıZZZ |
Yorum: #5
RE: Bende Kürtçe Öğrenmek İstiyorum
madem kürtçe konuşmak istiyon kürtçe konuşan ülkelere git burası TÜRKİYE..

[Resim: ctlm5wybvm.jpg]

▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █ İ$TaNBuL █ ▇ ▆ ▅ ▄ ▃ ▂
(Bu konu en son: 21-11-2008 Tarihinde, Saat: 12:56 AM düzenlenmiştir. Düzenleyen: $_GoKe_$.)
21-11-2008 12:56 AM
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
crazyboy216 Çevrimdışı
M@ny@ğım M@ny@k
*****
Üye

Üye


Üye Bilgileri
Kayıt Tarihi : Sep 2008
Mesaj Sayısı : 345
Kaçıncı Üye : 7514
İtibar Puanı: 60
Nerden: Türkiye
Cinsiyet: Erkek
Rep Ver :

Ruh Halim
Neyizzz Bizzz??? | MaNYaĞıZZZ |
Yorum: #6
RE: Bende Kürtçe Öğrenmek İstiyorum
(21-11-2008 12:56 AM)^^GoKe^^ Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  madem kürtçe konuşmak istiyon kürtçe konuşan ülkelere git burası TÜRKİYE..

aynen öyleWink
21-11-2008 01:17 PM
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
BaŞaK Çevrimdışı
VaDiNiN TiRYaKiSi
*****
Onursal Üye

Onursal Üye


Üye Bilgileri
Kayıt Tarihi : Sep 2006
Mesaj Sayısı : 3,571
Kaçıncı Üye : 138
İtibar Puanı: 158
Nerden: Al(m)anya.
Cinsiyet: Bayan
Rep Ver :

Ruh Halim
Agresif
Neyizzz Bizzz??? | MaNYaĞıZZZ |
Yorum: #7
RE: Bende Kürtçe Öğrenmek İstiyorum
(18-11-2008 06:29 PM)AdMiN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  bu ülkenin tek bir ana dili vardır oda TÜRKÇE dir. türküm diyen kürd zaten türklüğü yani gerçek aslını benimsemiştir ve türkçe konuşur. kürtçeyi konuşup, ana dili olarak kabul edenler bölücüden başka birşey değildir. zaten kürdistan diye g*tünü yırtıp, vatana ihanet edip kürdüm diye geçinenlerin tarihlerini araştırırsanız saf kürt değil ermeni olduklarını görürsünüz.

tanıyım veya tanımayım bulunduğum ortamda kimseye kürtçe konuşturtmam.
bu arada devletin etinden ve sütünden en iyi yararlanan kürdlerdir bunu herkes biliyor.
bedava elektirik ve suyu biz kullanmıyoz, kaçakçılık biz yapmıyoz.

türk kürd kardeştir ayrım yapan kalleştir diyenlerde türklerdir. okullarda veya başka yerlerde gruplaşma yapanda kürtlerdir. madem ayrım yok neden kürtler birlik oluyorlar. hani kardeştik... neden bir teşkilatlanma içindeler.

bir babanın 2 evladı birlikte yaşıyorsa farklı dil kullanmaz babasının dilini kullanır. babada Türkiye ise Dil Türkçedir. Diğerleri Boştur.

Bu sözlerim Tüm Kürdlere değildir. Yarası olan Gocunur.

1
21-11-2008 03:54 PM
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
PsychoAtack Çevrimdışı
---PsYcHo---
***
Üye

Üye


Üye Bilgileri
Kayıt Tarihi : Sep 2007
Mesaj Sayısı : 110
Kaçıncı Üye : 3702
İtibar Puanı: 5
Nerden: 
Cinsiyet: Erkek
Rep Ver :

Ruh Halim
Neyizzz Bizzz??? | MaNYaĞıZZZ |
Yorum: #8
RE: Bende Kürtçe Öğrenmek İstiyorum
TC ANAYASASININ DEĞİŞMEZ MADDELERİNDEN BİRİDİR: TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN DİLİ TÜRKÇEDİR. EĞER SEN BU TOPRAKLAR İÇİNDE KÜRTÇEYİ DE KABUL EDECEK OLURSAN SEN DE PKKLILARDAN OLMUŞSUN DEMEKTİR. İÇİNDE BİRAZ MİLLLİYETÇİLİK DUYGUSU OLSAYDI BU LAFLARI AKLINDEN BİLE GEÇİRMEZDİN, VATANINA SAHİP çIK!!!!!!!!SadSadSad

[Resim: Avatar_Aang_by_Shira_chan.jpg]
AVATAR THE LAST AIRBENDER
21-11-2008 04:43 PM
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
SLy Çevrimdışı
Sitenin Sheytanı
*****
Üye

Üye


Üye Bilgileri
Kayıt Tarihi : Dec 2008
Mesaj Sayısı : 292
Kaçıncı Üye : 8485
İtibar Puanı: 26
Nerden: İstanbul
Cinsiyet: Erkek
Rep Ver :

Ruh Halim
Neyizzz Bizzz??? | MaNYaĞıZZZ |
Yorum: #9
RE: Bende Kürtçe Öğrenmek İstiyorum
(18-11-2008 06:29 PM)AdMiN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  bu ülkenin tek bir ana dili vardır oda TÜRKÇE dir. türküm diyen kürd zaten türklüğü yani gerçek aslını benimsemiştir ve türkçe konuşur. kürtçeyi konuşup, ana dili olarak kabul edenler bölücüden başka birşey değildir. zaten kürdistan diye g*tünü yırtıp, vatana ihanet edip kürdüm diye geçinenlerin tarihlerini araştırırsanız saf kürt değil ermeni olduklarını görürsünüz.

tanıyım veya tanımayım bulunduğum ortamda kimseye kürtçe konuşturtmam.
bu arada devletin etinden ve sütünden en iyi yararlanan kürdlerdir bunu herkes biliyor.
bedava elektirik ve suyu biz kullanmıyoz, kaçakçılık biz yapmıyoz.

türk kürd kardeştir ayrım yapan kalleştir diyenlerde türklerdir. okullarda veya başka yerlerde gruplaşma yapanda kürtlerdir. madem ayrım yok neden kürtler birlik oluyorlar. hani kardeştik... neden bir teşkilatlanma içindeler.

bir babanın 2 evladı birlikte yaşıyorsa farklı dil kullanmaz babasının dilini kullanır. babada Türkiye ise Dil Türkçedir. Diğerleri Boştur.

Bu sözlerim Tüm Kürdlere değildir. Yarası olan Gocunur.
11

[Resim: MPW-9092]
13-12-2008 12:52 AM
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
OGUZHAN Çevrimdışı
CcC REİS CcC
*****
Onursal Üye

Onursal Üye


Üye Bilgileri
Kayıt Tarihi : Oct 2006
Mesaj Sayısı : 2,223
Kaçıncı Üye : 302
İtibar Puanı: 143
Nerden: KAMAN-KIRŞEHİR
Cinsiyet: Erkek
Rep Ver :

Ruh Halim
Kederli
Neyizzz Bizzz??? | MaNYaĞıZZZ |
Yorum: #10
RE: Bende Kürtçe Öğrenmek İstiyorum
bu vatan toprakları üzerinde yaşayan herkes Türkçe konuşur ve anlaşır. senin yaptığın ayrımcılıktır. BİZ bir olalım derken sizler parçalamak istiyorsunuz. DİLDE DİNDE FİKİRDE BİRLİK olunca huzur sağlanır.

said nursicilik yapma saidi nursinin çocukları sizi....

VATAN NE TÜRKİYEDİR TÜRKLERE, NE TÜRKİSTAN
VATAN, BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR: TURAN

Ziya Gökalp
13-12-2008 11:47 AM
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Gönder Yeni Yorum Gönder


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi